به نام خالق هستی

 

تاریخچه پیدایش بازار بورس

پیدایش بازار بورس در دنیا تقریبا به ۵۰۰ سال قبل در بلژیک برمی گردد که …

پیدایش بازار بورس در دنیا تقریبا به ۵۰۰ سال قبل در بلژیک برمی گردد که تجار و صراف ها در مقابل منزل شخصی به نام واندر بورس ، گرد هم جمع می شدند و نسبت به داد و ستد ارز و اوراق بهادار و کالاهای خاص اقدام می کردند.
بدین شکل اولین بازار بورس دنیا شکل گرفت و امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، می توان گفت در اکثر کشورهای جهان ، بازار بورس وجود دارد.

تاریخچه پیدایش بازار بورس در ایران

تفکر اولیه بازار بورس در ایران نیز به سال ۱۳۱۵ برمی گردد که یک کارشناس بلژیکی و یک کارشناس هلندی به منظور بررسی و اقدام جهت ایجاد بازار بورس به ایران آمدند ولی با شروع جنگ جهانی دوم مطالعات آنها متوقف شد و به کشورخود بازگشتند. در سال ۱۳۳۳ ماموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معدن بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول شد و این گروه بعد از ۱۲ سال تحقیق و بررسی ، در سال ۱۳۴۵ قانون مقررات بورس را تهیه و لایحه آن را به مجلس وقت تحویل دادند و نهایتا در سال ۱۳۴۶ بورس تهران با ورود سهام بانک صنعت و معدن و شرکت نفت پارس فعالیت خود را آغاز کرد.

۱- نداشتن محدودیت سرمایه گزاری : با توجه به شرایط اقتصادی حاکم برکشور و اشتیاق عمومی برای سرمایه گزاری در این بازار ، گام های بزرگی در پیش روی بازار بورس قرار گرفته است. شما میتوانید از ۵۰۰ هزار تومان تا چندین میلیارد تومان در این بازار سرمایه گزاری کنید. پس با مبالغ کم هم امکان سرمایه گزاری و کسب سود در این بازار وجود دارد که در صورت نبود این بازار ، عملا با مبالغ کم امکان فعالیت اقتصادی خاصی وجود نداشت.
۲- نقد شوندگی بالا : این فاکتور یکی از مهمترین مزایای این بازار است که به ما این امکان را می دهد که در شرایط عادی ، ورود و خروج سرمایه ما کمتر از چند ساعت زمان نیاز داشته باشد.
۳-بازده بالا : با توجه به محدودیت نوسان و تغییرات قیمت سهم ها ، روزانه تا چند درصد امکان تغییر قیمت و اعمال سود و احیانا زیان وجود دارد که این امر در بازار های دیگر ممکن نیست.
۴- تب گسترش بازار بورس : با توجه به اینکه شرایط کسب سود از این بازار بسیار متنوع است ؛ به نحوی که یک سهم خریداری شده ، می تواند برای دارنده آن به طرق گوناگون سود ایجاد نماید ؛ از جمله :
سود تقسیمی و افزایش قیمت سهم و همچنین اشتیاق روز افزون مردم جهت فعالیت در این بازارسبب شده است روز به روز افرادی بیشتری جهت سرمایه گزاری به این بازار ورود کنند.

 ۱- استفاده از معافیت های مالیاتی :
شرکت هایی که در مورد پذیرش قرار میگیرند ، میتوانند از معافیت های مالیاتی که گاها از ۵ تا ۱۰ % می باشد بهرمند شوند.

 ۲- افزایش سرمایه بسیار ساده :
به جهت تمرکز سرمایه در این بازار ، شرکت ها میتوانند خیلی ساده تر از حالات دیگر نیاز به منابع مالی خود را تامین کنند و مردم را در سود و یا احیانا زیان خود شریک گردانند.

۳- انتشار اوراق :
بر اساس قانون تجارت به شرکت های سهامی عام این اجازه داده می شود و طبعا حضور در یک بازار متمرکزاین امر را به طرز چشمگیری تسهیل خواهد کرد.

۴- کسب وجهه و اعتبار :
ورود به بازار بورس و عبور از فیلتر ها ی کنترلی و نظارتی سازمان بورس اوراق بهادار باعث سندیت بخشیدن و ایجاد اعتبار برای شرکت ها می شود که این امر منافع نادیده و متفرقه دیگری را برای شرکت به همراه خواهد داشت. نسبت به تامین و افزایش سرمایه مورد نیاز جهت اجرای طرح های خود ، اقدام کنند.

بودجه بندی و سرمایه گزاری در بورس

بودجه بندی بودجه بندی به معنی هماهنگی بین درآمد ها و هزینه هاست.
همه ما به صورت ضمنی و تلویحی در زندگی روزمره خود بودجه بندی انجام می دهیم ؛ در واقع سعی میکنیم طوری درآمدها و هزینه هایمان را کنترل کنیم تا معادلات مالی زندگیمان را برقرار نگهداریم. در این بین برخی افراد گاها پا را فراتر گذاشته و به فکر پس انداز و افزایش سرمایه خود هستند. اما با شرایط اقتصادی کنونی و کاهش روز افزون ارزش ریال و پول ملی کشورمان و نرخ انفجاری تورم ، عملا با پس انداز ریال و سپرده گزاری در بانک ها نه تنها پیشرفت نمی کنند بلکه رو به عقب نیز می روند و از تورم جا می مانند. در واقع اکثر مردم علم پس انداز کردن را ندارند و نسبت به بودجه بندی صحیح آگاهی ندارند. کسری بودجه کسری بودجه یعنی بیشتر بودن هزینه ها از درآمد ها اغلب مردم طوری برای درآمدها و هزینه های خود برنامه ریزی و یا بودجه بندی می کنند که فقط با کسری بودجه مواجه نشوند ؛ نه با مازاد بودجه . مازاد بودجه به معنی بیشتر بودن درآمد ها از هزینه هاست. یعنی پس از کسر هزینه ها از درآمد ها ، هنوز بخشی از درآمد ما برای ما باقی مانده باشد. جهت پیشگیری از کسری بودجه و یا رسیدن به مازاد بودجه ، دو راه پیش رو داریم:
 ۱- کاهش هزینه ها                        ۲- افزایش درآمد ها

 ۱- کاهش هزینه ها : در رابطه با کاهش هزینه ها میتوان گفت این کار تا حدودی منطقیست و ما را رسیدن به مازاد بودجه یاری خواهد کرد. اینکه مخارج اضافی را کم و یا حذف کنیم منطقی و عقلانیست ، چون سود آوری صرفا این نیست که از منابع خارجی تقویت شویم و به سیستم اقتصادی ما سرمایه تزریق شود ؛همین که بتوانیمهزینه ها را کاهش دهیم عملا سودآور بوده ایم ؛ پس در قدم اول باید هزینه های اضافی را حذف کنیم. اما این کار فقط تا حدودی امکان پذیر است و به ما کمک می کند ، چرا که از یک حد مشخصی بیشتر نمی توانیم هزینه ها را کاهش دهیم و برخی از هزینه ها همچون خوراک ، پوشاک و هزینه های درمان و … اصلا قابل تقلیل و کاهش نسیتند. در واقع از یک حدی به بعد ، با کاهش هزینه های زندگی ، عملا سطح کیفی زندگی خود را پایین می آوریم که این موضوع خیلی منطقی به نظر نمی رسد و امکان پذیر نیست ؛ پس بهتر است که بیشتر بر روی روش دوم یعنی افزایش درآمد ها متمرکز شویم.
 ۲- افزایش درآمد ها : در روش افزایش درآمد ها ما باید بر روی منابع خارجی سیستم مالی خود متمرکز شویم و راههایی را بیابیم که به کمک انها بتوانیم درآمد های خود را افزایش دهیم ولی نکته اینجاست که با افزایش این درآمد ها نباید آنها را در جهت مخارج جدید معدوم کنیم . ما باید با مازاد بودجه و این درآمد باقیمانده پس از کسر هزینه ها ، اقدام به سرمایه گزاری کنیم تا این سرمایه گزاری ، همچون ماشین پولسازی بر درآمد های ما افزوده و راه افزایش درآمد را برای ما تسهیل کند. روش های متفاوتی برای افزایش درآمد و رسیدن به مازاد بوجه وجود دارد ؛ اما با توجه به تورم شدید کشورمان و همچنین پس از رشد انفجاری قیمت دلار و طلا ، حالا نوبت به رشد بازار بورس است. چند نکته مهم جهت ورود به بازار بورس * حتما حتما جهت شروع اولیه و شناخت ماهیت بازار ابتدا آموزش ببینید و سپس با مبلغ کم و ناچیز اقدام به معامله کنید.

* از سرمایه مازاد خود جهت سرمایه گزاری استفاده کنید. * سبد سهام تشکیل بدهید و از گروههای مختلف صنعت ، اقدام به خرید سهام و سرمایه گزاری کنید. * حتما قبل از خرید سهام با کارشناسان خبره مشورت کنید. * از معاملات احساسی و غیر منطقی بپرهیزید. و در آخر هیچگاه بدون داشتن دانش و مهارت کافی وارد این بازار نشوید چون ممکن است نه تنها سود نکنید بلکه متضرر هم بشوید.  ابتدا آموزش ببینید و بعد اقدام به معامله کنید. درست بیاموزیم ، درست معامله کنیم.  

 

مضاف بر اینکه ، شما می توانید با ثبت نام و تکیه بر دوره های آموزشی بی نظیر ما ، در مجموعه آموزشی تهران بورس ، مهارت خود را در امر سرمایه گزاری در بازارهای مالی افزایش بدهید و معاملات سودآوری را برای خود رقم بزنید ؛ امیدواریم با نگارش این آموزه ، سهمی هرچند کوچک در راستای افزایش توان اقتصادی شما عزیزان داشته باشیم. سلامت و پرسود باشید.

حامد قنبری

مجموعه آموزشی تهران بورس